JEL újság

Pozitív attoszekundumok

Pálmai Tamás2025.01.07

„Az idő a legérdekesebb dolgok egyike. Szubjektív és objektív egyszerre. Elmúlt és lesz. A múltat felidézzük, kutatjuk, a jövőt tervezzük, megpróbáljuk megjósolni. Legrövidebb a jelen. Mire megragadnánk, tovatűnik.” Ismeretlen szerző tette közzé a világhálón ezt a frappáns meghatározást egy olyan témáról, amely mindenkit érdekel. Egyszerű közembert, természettudóst, filozófust, matematikust, írót, költőt egyaránt.

Hippói Szent Ágoston is felteszi a kérdést és válasza is ránk, emberekre jellemző: „Mi hát az idő? Ha senki sem kérdezi, tudom. Ha kérdik tőlem, s meg akarom magyarázni, nem tudom.” A meghatározás szerint a szubjektív idő, az egyén belső időészlelése eseményekhez, történésekhez kötődik. Ez az idő sohasem egyformán telik, tartamérzete függ az életkortól és főként az események személyes jelentőségétől, körülményeitől. 

Az idő alapegysége a másodperc. Friss Nobel-díjasunk, Krausz Ferenc munkájából már tudja a laikus is, hogy a közvetlenül mért legkisebb időtartam az attoszekundum, ami tíz a mínusz száznyolcvanadikon másodperc. Elképzelhetetlenül kis idő! A többszörösök már ismertebbek, a perctől a milleniumig. Ám itt is van érdekesség, hisz létezik olimpiád is, ami 4 éves ciklust jelent, vagy a generáció, ami 25 évet ölel fel. Egyes filozófusok és fizikusok azzal érvelnek, hogy amit időként tapasztalunk, csupán illúzió, tudatunk terméke. Itt az idő múlása nem valóságos: a múlt és a jövő már teljes terjedelmében létezik, ugyanúgy, ahogy a tér egésze. Nos, erre joggal mondhatja a nyájas olvasó, hogy ezt itt most hagyjam abba! Ezt is teszem, hisz József Attila is megírta: „Lement a nap nyugaton, / Följött a nap keleten. / Egyszerű ez. / Él az, aki eleven.” Ám később már így fogalmaz: „Az elmúltba szemem tétován tekint / Egy percre csak! Üldözi a jelen, / Nem pihenhet régi emlékeken, / Únos untalan visszatér megint.” 

Adyt sem hagyta hidegen a téma: „Emlékezem, hogy tegnap örültem / S körülöttem tegnapok, holtak. / Csak a mát nem látom sehol sem. / Mi lesz holnap?” Reményik Sándor már derűsebb: „Mosolygó bölcs, ősz doktorunk: Idő, / Mi áldjuk balzsamosztó, lágy kezed, / Te tudod: az örök seb mese csak, / Egy seb ha nyílik, a másik heged, / Mosolygó bölcs, ősz doktorunk: Idő, / A perced ír, az órád irgalom, / Az éveid csupa szent sebkötések, / Vezess, vezess, mi követünk vakon.” 

Juhász Gyula már szomorúbban döbben rá az idő megállíthatatlanságára: „Minden reggel / Búcsúszavak jönnek sereggel. / Minden délben / Úgy érzem, éltem és már holtra értem. / Minden este / Reménynek, vágynak mindörökre veszte. / Minden éjjel / Ölelkezem a fojtó semmiséggel. / S reggel, reggel / Új búcsút járok tűnő életemmel.” Csokonai egész modern: „Óh idő, te egy egész! / Nincsen neked sem kezdeted, se véged; / És csupán a véges ész / Szabdalt fel apró részeidre téged.” Tóth Árpád éjszakai réme az óra: „Ketyegésében rekedt, tompa dal van, / Virrasztó éjen gyakran nézem őt / S úgy rémlik, lengő teste szeli halkan / Hiú forgáccsá az örök időt.” Kosztolányi ideje egészen dermesztő: „Az óra áll. És száll a pillanat, / eltűnnek a napok, múlik az év, / a század, ezred és az óra áll. / Az illanó idő szívdobbanása / remegve lüktet által a szobán, / s nincs semmi, semmi nesz, csak némaság.”

Mi lehet a feloldása e sok szomorúságnak? Szerintem a minőség. A minőségi tartalommal megtöltött idő. A szeretetben, jóságban, imában megélt minden perce életünknek.

A pozitív attoszekundumok évszázadnyi boldog életet szülnek! 


 

 

Jelen Idő

Jelen Idő

Keresés

Rovat szerint

Szerző szerint

Évszám szerint

Legfrissebb

Nem is tollal kell írni...

Százhuszonöt éve született Fekete István. Az egy időben perifériára szorított író műveinek utóéletéről s arról is beszélgettünk Banda Zoltánnal, Fekete szülőfalujának, Göllének az alpolgármesterével, hogy a mai kamaszokat képesek-e még lekötni a tájat, embert magasra emelő, természetet és állati viselkedésmódokat közelünkbe hozó művek.

Mi Atyánk

Lassan megérett egy felismerés, lassan újra kicsírázott bennem a hit. Hit, hogy a Teremtővel nekem személy szerint is vannak ügyeim.
Ebben a dzsungelben vágott ösvényt a Miatyánk.

Isten tele van örömmel

Csiszér László több mint két évtizede járja a Kárpát-medencét, kezében gitárral, szívében egyetlen küldetéssel: hogy az evangélium örömhíre minden emberhez eljusson. Hiszi és hirdeti: Isten tele van örömmel.
2016–2025 © jelujsag.hu • Minden jog fenntartva!